Aktualności

W czasach, w których coraz więcej nas dzieli niż łączy, szukamy wspólnego mianownika, płaszczyzny
do dialogu i porozumienia. Zapraszamy na niezwykły koncert, w którym artyści tę płaszczyznę odnaleźli w muzyce. 3 października 2015 r. godz. 19:00, Kościół Chrześcijan Baptystów, ul. Waliców 25. 

Trzy chóry z zupełnie różnych sfer kulturowych i religijnych, trzy różne rodzaje ekspresji, trzy różne sposoby śpiewania i jedna miłość…miłość do muzyki.

W programie koncertu królować będzie różnorodność. Usłyszymy 3 repertuary w wykonaniu każdego z chórów osobno,
w towarzystwie wybitnych instrumentalistów oraz a capella. Finałem podsumowującym to wydarzenie będzie przygotowana specjalnie na tę okazję pieśń zaśpiewana wspólnie.

Przedstawiamy trzy chóry, które już w sobotę 3 października spotkają się na jednej scenie „na pograniczu kultur”.

Kiedy: 3.10.2015 r. o godz. 19:00
Gdzie: I Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów przy ul. Waliców 25, Warszawa
Wejście: 25zł // w dniu koncertu przy wejściu

plakatnapograniczu

Przedstawiamy pozostałe 2 chóry :)

Białoruski Chór klasyczny „Concordia Chor”

Concordia Chor to 30. osobowy chór, który powstał w 2007 roku w Mińsku. Tworzą go osoby w różnym wieku, śpiewający amatorsko i zawodowo. Chór brał udział w festiwalach muzycznych na Białorusi, występował na scenie Białoruskiej Filharmonii Narodowej oraz w kościołach na Białorusi, Litwie
i Polsce. Repertuar chóru jest bogaty i różnorodny: muzyka antyczna (pisana w XVI w), białoruska muzyka ludowa, zachodnioeuropejska muzyka epoki romantyzmu, rosyjska muzyka sakralna okresu klasycyzmu, muzyka nowoczesna, jazz, muzyka różnych narodów świata (japońskie pieśni narodowe, muzyka kubańska, pieśni ukraińskie) itp.
W roku 2011 chórzyści uczestniczyli w wymianie ze szwedzkim chórem St Johannes Choir, a w 2013
w ramach młodzieżowej polsko-ukraińsko-białoruskiej wymiany “One Voice” byli współautorami koncertu ekumenicznego zorganizowanego w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie.
Galina Kazimirovskaja – dyrygent

Chór Żydowski „CLIL”

Chór Żydowski „Clil” (hebr. dźwięk) powstał w marcu 2003 roku z inicjatywy absolwentki Wydziału Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej w Łodzi – Agnieszki Najmałowskiej, która po pobycie
w Izraelu postanowiła działać na rzecz odradzania się bogatej żydowskiej kultury muzycznej w Polsce. Chór „Clil” jest amatorskim chórem żydowskim. Kultywując żydowskie tradycje muzyczne, zapoznaje słuchaczy, a także chórzystów, z żydowskimi zwyczajami i świętami. Repertuar chóru obejmuje pieśni
i piosenki w języku hebrajskim, jidysz oraz ladino. Celem działalności chóru jest szerzenie tolerancji
i otwartości wobec różnic rasowych, etnicznych, religijnych oraz przeciwdziałanie uprzedzeniom
i stereotypom. Chór skupia około czterdziestu osób w różnym wieku, czerpiących radość ze wspólnego śpiewania. „Clil” występuje samodzielnie oraz bierze udział w widowiskach artystycznych
i uroczystościach związanych ze świętami żydowskimi, uczestniczy też w obchodach rocznicowych związanych z historią Holocaustu. Od momentu powstania zaprezentował swój repertuar na prawie 100 koncertach i przedstawieniach.
Chór prowadzi również działalność edukacyjną, brał udział w wielu festiwalach (festiwal Singera
w Warszawie, festiwal chóralny „Wschód-Zachód – Zbliżenia” w Radomsku, festiwal Cantio Lodziensis w Łodzi, festiwal w Białowieży, festiwal kultury żydowskiej w Stuttgarcie).
Wojciech Pławner – dyrygent